Створення системи збору та утилізації ртутьвмісних ламп в м. Слов’янськ

IMG_20190419_091050

В нашому місті, в рамках реалізації проекту «Створення системи збору та утилізації ртутьвмісних ламп в м. Слов’янськ», були встановлені контейнери для збору відповідних вживаних ламп та хімічних джерел живлення.

Слід наголосити, що проект втілює місцева громадська організація «ДЖЕРЕЛО 3000» за сприяння Програми малих грантів Глобального екологічного фонду, що впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні (ПМГ ГЕФ ПРООН в Україні).

Ртуть — одна з найнебезпечніших і отруйних речовин. ЇЇ пари можуть викликати важке отруєння з летальним результатом, вражати нервову систему, печінку, нирки, шлунково-кишковий тракт, дихальні шляхи.

Згідно зі ст. 35-1. ЗУ «Про відходи»: «Небезпечні відходи у складі побутових відходів збираються окремо від інших видів побутових відходів, а також мають відокремлюватися на етапі збирання чи сортування та передаватися спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами». Однак на практиці виникають суттєві складності, тому що  в Україні відсутній механізм організації збору від населення та знешкодження відпрацьованих енергозберігаючих ламп. Мешканці українських міст і сіл викидають відпрацьовані енергозберігаючі лампи у смітники, що призводить до значного забруднення довкілля парами ртуті.

За даними досліджень та підсумками практичної роботи у 2017-2018 рр. Асоціації підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами зі збору та утилізації ртутьвмісних ламп, на кожні 10 тис населення міст районного значення припадає близько 1250 використаних ламп  на рік. Населення м. Слов’янськ на сьогодні складає близько 112 тис. осіб. Таким чином, прогнозна кількість відпрацьованих ртутьвмісних ламп, яка утворюється у домогосподарствах населення на території м. Слов’янськ складає більш ніж 14 тис. одиниць на рік, переважна більшість з яких потрапляє на полігони побутових відходів, чим завдає значної шкоди довкіллю.

Завдяки вказаній існуючій проблемі – ГО «ДЖЕРЕЛО 3000» й здобула Малий грант від ПМГ ГЕФ ПРООН.

Перш за все – було створено діалогову групу у складі представників місцевої влади, екологів, сміттєвиків та представників небайдужої громадськості. В результаті спільної роботи були обрані законодавчо дозволені локації для розташування п’ятнадцяти контейнерів для збору ртутьвмісних ламп. В основному це найбільш заселені мешканцями мікрорайони: з наявністю багатоповерхівок (5-9 поверхів) на північному заході міста, а також безпосередньо в центральній частині м.Слов’янська.

Далі такі контейнери були ексклюзивно розроблені, з урахуванням всіх бажаних їх функцій – та виготовлені на спеціалізованому підприємстві. До робот зі встановлення були залучені місцеві волонтери.

Паралельно цим процесам – проводиться інформаційна кампанія з підвищення обізнаності населення щодо поводження з небезпечними відходами та утилізації ртутьвмісних ламп. В її рамках будуть розповсюджуватись інформаційні плакати та флаєри, буклети для дорослих та для дітей. Проводяться Круглі столи, проведені навчальні заходи в рамках екологічних уроків у школах Слов’янська тощо. Таким чином, населенню Слов’янська будуть ще додатково донесені правила безпечного поводження з ртутьвмісними лампами, правила їх утилізації, призови ставитися до цих питань з відповідальністю, а також були доведені адреси розташування контейнерів по місту.

По наповненню контейнерів буде періодично організовувалось їх вивантаження працівниками ліцензованого підприємства та доправлення партій ртутьвмісних ламп спецтранспортом на відповідну утилізацію.

Реалізація даного проекту дозволить підвищити культуру поводження населення Слов’янська із ртутьвмісними лампами а також зменшити забруднення екосистеми міста та прилеглих населених пунктів і територій, завдяки унеможливленню потрапляння небезпечних відходів в навколишнє середовище, що буде сприяти збереженню довкілля, здоров’ю населення, а відповідно покращить добробут і життя людей.

Перелік місць розташування контейнерів:

Контейнерний майданчик за адресою бул. Пушкіна, 7

Контейнерний майданчик за адресою вул. Бульварна, 2

Контейнерний майданчик за адресою вул. Вільна, 2/4

Контейнерний майданчик вул. Генерала Батюка, 21

Комунальне підприємство Слов’янської міськради «ЖЕК №4» (вул. Генерала Батюка, 48)

Контейнерний майданчик за адресою вул. Генерала Лозановича, 8

Контейнерний майданчик за адресою вул. Генерала Лозановича, 16

Комунальне підприємство Слов’янської міськради «ЖЕК №7» (пров. Героїв Чорнобиля, 23)

Контейнерний майданчик за адресою вул. Корольова, 25

Контейнерний майданчик за адресою вул. Поштова, 44

Контейнерний майданчик за адресою вул. Поштова, 65

Комунальне підприємство Слов’янської міськради (вул. Університетська, 2)

Контейнерний майданчик за адресою вул. Центральна, 22

Контейнерний майданчик за адресою вул. Центральна, 44

Комунальне підприємство Слов’янської міськради «ЖЕК №6» (вул. Шовковична, 29)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *