Як врятувати Дністер в умовах зміни клімату?

106

Джерело: Молодий Буковинець

Ріка Дністер сильно постраждає від зміни клімату, що призведе до більш теплих і вологих зим і до гарячих, сухих літніх днів. Затоплення є основною транскордонною проблемою в басейні, важкі повені в 2008 році призвели до кількох десятків жертв. Крім того, останнім часом нижній Дністер значно постраждав від засухи. Засухи особливо часто спостерігались протягом останнього десятиліття (кожні 2-3 роки) з посиленням, та часом катастрофічними втратами. Поєднання затоплення та посухи може бути пов’язане з надзвичайно нерівномірними опадами протягом року. Такі наслідки для водних ресурсів мають каскадний вплив на населення та інші сектори, такі як сільське господарство (зменшення наявності води для зрошення разом з підвищеним попитом), енергетика (зменшений гідроенергетичний потенціал), туризм (водний туризм), рибальство та біорізноманіття.

Про це йдеться у “Стратегічних напрямках адаптації до зміни клімату в басейні Дністра” та “Плану впровадження у дію Стратегічних напрямків адаптації до зміни клімату в басейні Дністра”, розроблених рамках компоненти “Зміна клімату та безпека в басейні річки Дністер” проекту “Зміна клімату та безпека у Східній Європі, Центральній Азії та на Північному Кавказі”, бенефіціарами якого є уряди Республіки Молдова та України. Проект реалізується за фінансової підтримки “Інструменту стабільності” Європейського Союзу та Австрійського агентства з розвитку (ADA) за допомогою Європейської економічної конвенції ООН (ЄЕК ООН) та Організацією з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), повідомляє прес-служба Чернівецької облдержадміністрації.

У рамках Проекту виконані наступні адаптаційних заходів за напрямками:

– адаптовано методику водогосподарського районування басейну річки Дністер;
– розроблено, протестовано і поліпшено на основі отриманих коментарів від водогосподарських і гідрометеорологічних відомств автоматизовану систему розрахунку водогосподарського балансу;
– оформлено методику розрахунку водогосподарського балансу для басейну Дністра і представлено її для коментування водогосподарським відомствам.
– проаналізовано режим екологічних (репродукційних) попусків з Дністровського гідровузла за період з 1991 року по 2014 рік і представлено рекомендації з його оптимізації;
– запропоновано декілька варіантів відновлення існуючих і будівництва нових водопропусків (включаючи їх економічну оцінку) для зниження ризику підтоплення під час катастрофічних паводків та поліпшення обводнення заплавних лугів під час екологічних попусків.
– підтримано дві екологічні байдаркові експедиції “Дністер – 2015” для студентів, вчених, вчителів, представників НПО та ЗМІ з Молдови та України. Під час експедицій учасники познайомилися із впливом зміни клімату на гідрологічний режим Дністра. Крім цього, учасники обговорили адаптаційні заходи і транскордонне співробітництво в Дністровському басейні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *