Джерело: Корреспондент.net
Вчені попереджають, що якщо людство не схаменеться, то будуть знищені умови для існування живого на планеті.
Американське космічне агентство NASA створило ролик, який показує, як змінився клімат на Землі за останні 20 років.
Також у NASA розробили програму, що прогнозує, які міста зникнуть через танення льодовиків.
У журналі The Geophysical Research тим часом вийшла стаття, у якій йдеться про те, що з 2018 року на планеті у два рази зросте кількість землетрусів.
Напередодні понад 15 тис. вчених зі 184 країн підписали документ “Попередження людству”, що описує головні загрози існуванню всього живого на планеті.
Танення льодовиків, висихання озер, ерозія берегів, наступ пустель
NASA опублікувало на YouTube анімаційний ролик про наслідки зміни клімату за минулі 20 років. Під час створення відео використовувалися супутникові знімки, найдавніші з яких були зроблені в 1997 році.
На відео демонструється, як змінювався розмір льодовиків і сніжних покривів на Землі. Так, через підвищення температури Арктика за 20 років стала більш зеленою, а в деяких місцях планети утворилися біологічні ніщоти.
У квітні 2015 року NASA опублікувало цікаву добірку супутникових знімків, які показують зміни в атмосфері і на поверхні Землі.
На знімках – безліч прикладів наслідків кліматичних змін, урбанізації та природних катаклізмів у багатьох частинах планети.
На сайті NASA є цілий розділ, присвячений тому, як змінилась планета Земля. Він називається “Зразки змін” і регулярно поповнюється новими супутниковими знімками.
На них можна спостерігати, як тануть льодовики, висихають озера, вкорінюється ерозія берегів, наступають пустелі.
Однак там є й досягнення людства: від озеленення Лівійської пустелі при Каддафі до вибуху в 1992 році радянської дамби, що врятував унікальну затоку Кара-Богаз-Гол.
Рік тому Google створив новий сервіс Timelapse, який показує, як змінилися різні куточки планети за останні 33 роки.
Для створення карти використовувалися понад 5 млн знімків, які показали зміни Землі з 1984-го до 2016 року.
Їх об’єднали в глобальні панорами, а опісля створили з них 25 млн роликів, які під час накладення один на одного забезпечують безперервний перегляд.
Як ще зміниться Земля
Вчені NASA створили першу програму, яка передбачає можливі райони затоплення внаслідок танення льодовикового щита в глобальних масштабах і прогнозує, яким містам загрожує найбільша небезпека.
Програма враховує такі фактори, як швидкість обертання Землі навколо своєї осі і гравітаційні впливу під час аналізу даних про можливі райони затоплення.
Новий віртуальний інструмент допомагає їм зрозуміти, які саме льодовики і крижані покриви містять для них найбільшу небезпеку.
Наприклад, у випадку з Лондоном підйом рівня моря залежить передовсім від змін площі льодовиків у північно-західних районах Гренландії.
А для Нью-Йорка критичним є стан усього крижаного покриву Гренландії в північних і східних районах.
Для найбільшого міста Австралії Сіднея критично важливий стан Льодового щита Антарктиди.
У журналі The Geophysical Research вийшла стаття геофізика Роджера Білгема з Університету Колорадо, який вивчив статистику землетрусів магнітудою понад 7 з 1900 року.
Багаторічні спостереження показали, що землетруси трапляються частіше, коли швидкість обертання Землі навколо своєї осі трохи зменшується за рахунок внутрішніх причин.
У 20-му ст. вчений виділив п’ять таких періодів, коли кількість землетрусів значно перевищувала середнє значення.
“У ці періоди бувало 25-30 потужних землетрусів за рік. В інший час – близько 15 великих землетрусів. Кореляція між обертанням Землі і сейсмічною активністю сильна і передбачає, що в наступному році зросте кількість сильних землетрусів”, – розповів геофізик в інтерв’ю The Guardian.
Відомо, що під час сонячних і місячних припливів обертання Землі ледь помітно гальмується. Однак на обертання Землі впливають й інші внутрішні сили, які то трохи пригальмовують, то прискорюють обертання, накладаючи періодичні коливання на багатовіковий тренд уповільнення.
Оскільки Земля увійшла в одну з фаз уповільнення чотири роки тому, уже в наступному році нашу планету може очікувати різке зростання сейсмічної активності.
Зеленим показане середнє п’ятирічне число землетрусів, з якого видалені екстремальні значення
У середньому спостереження показують, що в роки уповільненого обертання Землі землетруси магнітудою 7 трапляються на 25% частіше, ніж при пришвидшеній Землі, незважаючи на те, що зміна тривалості дня вимірюється мілісекундами.
Прочитати статтю повністю можна за посиланням https://ua.korrespondent.net/tech/science/3908640-yak-zminylasia-planeta-zemlia-i-choho-ochikuvaty