Сергій Савчук: Твердопаливна котельня у Вінниці – взірець із заміщення газу для українських міст

Вінницька твердопаливна котельня безапеляційно доводить, що газ – не єдине джерело тепла. Більше того, впровадження проектів з переведення котелень на альтернативні види палива для виробництва тепла – це не тільки зменшення газової залежності, а й поштовх до економічного розвитку регіонів. Адже створюються ринки виробництва та споживання таких видів палива, з’являються нові робочі місця, збільшуються надходження до місцевих бюджетів.

На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук 21 жовтня 2016 року у м. Вінниця під час семінару та прес-туру на твердопаливну котельню КП “Вінницяміськтеплоенерго”, які організовано Держенергоефективності.

«Котельня загальною потужністю 5,2 МВт була введена в експлуатацію у липні цього року і є прикладом переходу з газу на альтернативні види палива. Вона працює на трісці, заміщує газ і забезпечує теплом та гарячою водою мешканців цілого мікрорайону: 48 будинків, школа й два дитячі садочки. А кошти, які раніше витрачалися на закупівлю дорогого газу, сьогодні залишаються на території Вінниці і Вінницької області та поповнюють місцеві бюджети», – повідомив Сергій Савчук під час огляду котельні.

С. Савчук наголосив на необхідності широкого впровадження проектів з виробництва тепла «не з газу»: «Хочу ще раз зауважити, що після запровадження фінансової децентралізації на місцях з’явилися значні ресурси. Бюджети розвитку багатьох міст з 2014 року зросли практично вдвічі. І це дозволяє органам місцевого самоврядування приймати дійсно корисні для населення рішення та інвестувати ці кошти у модернізацію котелень, переводити їх на альтернативні види палива та ставати справді енергонезалежними містами».

«Запуск такої котельні – взірець для всієї України. Це приклад того, що в країні, крім 7,2 млрд м3 газу, які ми зекономили за два останні опалювальні сезони, можна і далі економити, далі заміщувати. У секторі теплокомуненерго можна замістити як мінімум ще 3 млрд м3 газу і не вивести жодної копійки валюти з України», – пояснив Голова Агентства.

С. Савчук  поінформував, що для поширення проектів таких котелень в усіх містах України Держенергоефективності удосконалює законодавчу базу, яка дозволить створити сприятливі умови для роботи інвесторів та бізнесу у цій сфері. Зокрема, нещодавно Верховною Радою у першому читанні прийнято за основу законопроект №4334 щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії.

«Цим законопроектом ми даємо можливість інвестору, який буде виробляти тепло з інших, крім газу, видів палива, повертати свої інвестиції за рахунок фіксованого тарифу на рівні 90% від тарифу на тепло з газу», – поінформував С. Савчук учасників семінару «Практичний досвід виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії», який відбувся у Вінницькій ОДА після огляду котельні, та додав, що це дозволить населенню отримувати тепло за тарифом, дешевшим на 10%.

За словами Голови, прийняття цього законопроекту дозволить щорічно скорочувати імпорт газу на понад 3 млрд м3, залишати в економіці держави щонайменше 15 млрд грн. у рік, а з урахуванням мультиплікатору – понад 75 млрд грн, а також створити близько 25 тисяч нових робочих місць і сотні нових підприємств малого та середнього бізнесу.

«Законопроект важливий і він отримав чимало підтримки від бізнес-середовища, місцевих органів влади, громадськості, а також міжнародної спільноти. Зокрема, значну допомогу в удосконаленні законодавства у цій сфері нам надає Проект USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні». Адже його керівник, пані Діана Корсакайте, має успішний досвід реформування ринку тепла у Литві. І ці напрацювання стали Україні у нагоді», – повідомив Голова.

Водночас Голова Агентства висловив вдячність голові Вінницької облдержадміністрації Валерію Коровію та меру міста Вінниця Сергію Моргунову за співорганізацію семінару і прес-туру на котельню та можливість ознайомити представників інших органів місцевого самоврядування, бізнес-спільноту та  експертів з напрацюваннями міста у питанні заміщення газу.

Загалом, під час заходів більше 100 представників бізнесу, керівників комунальних теплопостачальних підприємств та експерти мали змогу ознайомитися з діючим проектом із заміщення газу альтернативними видами палива у сучасному місті, обговорити технічні аспекти роботи таких котелень, а також законодавчі ініціативи, які мають на меті полегшити роботу бізнесу у цій сфері.

Довідково:

Семінар «Практичний досвід виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії» на прикладі роботи твердопаливної котельні КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» організовано 21 жовтня Держенергоефективності  спільно з Вінницькою міською радою за підтримки проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні».

Презентації спікерів семінару:

1.    Сергій Савчук, Голова Держенергоефективності, «Законодавчі ініціативи у сфері альтернативної теплоенергетики»

2.    Георгій Гелетуха, Голова правління Біоенергетичної асоціації України, «Концепція запровадження в Україні конкурентного ринку теплової енергії»

3.     Андерс Крістенсен, головний радник Українсько-данського енергетичного центру, «Досвід Данії у використанні біомаси для виробництва теплової та електричної енергії».

4.    Костянтин Богатов, керуючий партнер ТОВ «Salix energy», «Використання енергетичних культур при виробництві теплової енергії».

5.    Тетяна Балибюк, начальник відділу стратегічного розвитку КП ВМР «ВМТЕ», “Виробництво теплової енергії з альтернативних джерел енергії”.

6.    Володимир Гобрей, начальник відділу Укргазбанку, «Фінансування енергозберігаючих та енергоефективних проектів».

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю  http://saee.gov.ua

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *