Конференція «Заповідна справа у Степовій зоні України»

DSC_2851

14-16 березня 2017 року у смт. Урзуф Донецької області, на території національного природного парку «Меотида» відбулася Всеукраїнська  науково-практична конференція «Заповідна справа у Степовій зоні України», присвячена 90-й річниці створення Надморських заповідників.

Державні Надморські заповідники були створені 1927 року і стали найбільшою за протяжністю природоохоронною територією в історії України. Вони охопили степові та приморські екосистеми північного узбережжя Чорного та Азовського морів –  від Кінбурнської коси на заході і до Білосарайської коси на сході (загалом понад 600 км). «Заповідники» проіснували лише 3 роки, після чого були включені до складу заповідника «Асканія-Нова», а у 1932 році – взагалі розформовані. Проте до нашого часу вони лишаються неперевершеним прикладом небаченого успіху природоохоронців у галузі заповідної справи. В наш час території, що колись складали Надморські заповідники, входять до складу Чорноморського біосферного заповідника, а також національних природних парків «Джарилгацький», «Меотида», «Приазовський» та «Азово-Сиваський».

Символічно те, що конференція відбулась у смт. Урзуф, де зараз знаходиться адміністрація НПП «Меотида». Подія викликала резонанс в регіоні і стала предметом уваги селищної, районної рад, обласної адміністрації, народних депутатів. Очними учасниками конференції стали понад 80 дослідників і природоохоронців, а також працівники Міністерства екології та природних ресурсів України. Збірка наукових праць конференції, що вийшла у двох томах, включила 151 статтю про заповідну справу у степовій зоні України. Статті охопили дослідженнями 53 установи природно-заповідного фонду та зібрали у одному виданні результати роботи 184 авторів. Збірка праць включила роботи щодо історії створення, вивчення та розширення всіх установ природно-заповідного фонду степової зони.

_DSC0435

_DSC0412

_DSC0423

В минулому концептуальні конференції про охорону степів в Україні проводились у 2002 році – конференція «Збереження останніх залишків степової рослинності України шляхом заповідання та режим її охорони» (15 статей, 14 авторів) та у 2011 році – конференція «Проблеми збереження, відновлення та стабілізації степових екосистем» (30 статей, 54 автори).

Таким чином, нинішня конференція стала найбільшою в історії України зустріччю науковців, присвяченою питанням охорони степу. Крім того вона стала і найбільшою конференцією, що зібрала навколо природоохоронних питань одночасно ботаніків і зоологів.

Проведення конференції стало можливим завдяки громадській організації «Ковиловий степ», в рамках проекту «Збереження ландшафтів приморських національних парків України» за підтримки Програми малих грантів Глобального екологічного фонду, що впроваджується Програмою розвитку ООН.

У 2018 році заплановано провести чергову конференцію, присвячену заповідній справі у Степовій зоні та приурочити її до 90-ліття створення «Державного піскового заповідника Дніпрового низу» (1928), на основі якого нині створені Чорноморський біосферний заповідник та НПП «Олешківські піски».

ГО «КОВИЛОВИЙ СТЕП»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *